Çfarë dimë deri më tani për bombardimet në Siri

08:24 | 14 Prill 2018

Presidenti i SHBA’së, Donald Trump ka nisur sulme ajrore së bashku me forcat britanike dhe franceze që kanë për qëllim zvogëlimin e objekteve të armëve kimike të regjimit sirian pas sulmit të gazit të fundjavës së kaluar që ndodhi në periferi të Damaskut të Doumës.

Momente pas përfundimit të fjalimit të presidentit, raportet dolën nga shpërthimet në Damask. Një gjë që Pentagoni më vonë e konfirmoi se janë goditur tri vende: dy në Damask dhe një në Homs.

Të gjitha vendet u konsideruan si të lidhura me ruajtjen, ose testimin, të armëve kimike. Mbrojtjet ajrore të Sirisë iu përgjigjën sulmeve, por SHBA-ja tha se nuk kishte pësuar humbje në sulmet ajrore fillestare, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Anatoli Antonov, ambasadori rus në SHBA, tha se veprime të tilla nuk do të mbeten pa pasoja dhe tha se Moska po kërcënohej.

“Fyerja e presidentit të Rusisë është e papranueshme dhe e papranueshme,” shtoi ai.

Presidenti amerikan tha se sulmi në Douma një javë më parë përfaqësoi një përshkallëzim domethënës në një model të përdorimit të armëve kimike nga regjimi i Asadit.

Ai tha se SHBA’ja është e përgatitur për të mbështetur këtë përgjigje derisa regjimi sirian ndalon përdorimin e agjentëve kimikë të ndaluar.

Kryeministri britanik, Theresa May tha se autorizoi sulme në shënjestër për të degraduar aftësinë e armëve kimike të regjimit sirian dhe të pengojë përdorimin e tyre.

Duke marrë një goditje në Rusi, May tha se Britania nuk mund të “lejojmë përdorimin e armëve kimike për t’u normalizuar – brenda Sirisë, në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar, apo kudo tjetër në botën tonë. Ne do të kishim preferuar një rrugë alternative. Por me këtë rast nuk ka asnjë”.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe tha se katër avionë Tornado fluturuan nga Qipro si pjesë e grevave në Homs.

Sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis, tha se SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kishin ndërmarrë “veprim vendimtar” kundër infrastrukturës kimike të armëve siriane dhe nuk përjashtonin sulme të mëtejshme.

“Është e qartë se regjimi i Asadit nuk e mori mesazhin”, tha ai duke iu referuar përgjigjes ndaj sulmit kimik të Ghouta në vitin 2017. Ai tha se aleatët kishin “kaluar shumë kohë për të shmangur viktima civile dhe të huaja”.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se përdorimi i armëve kimike nga regjimi sirian përbënte një “rrezik të menjëhershëm për popullin sirian dhe sigurinë tonë kolektive”./Express/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara