Google ADS

Burgoset njeriu më i pasur i Arabisë Saudite

20:38 | 13 Janar 2018

Njeriu më i pasur i Arabisë Saudite është zhvendosur nga hoteli me 5 yje, ku mbahej në paraburgim, në burg.

Ai refuzoi që t’i paguajë qeverisë rreth 728 milionë dollarë, transmeton portali arbresh.info

Investitori miliarderi saudit Prince Alwaleed bin Talal u arrestua dy muaj më parë në atë që qeveria saudite e quajti “spastrim kundër korrupsionit”.

Situata e tij u përkeqësua më parë këtë javë kur ai u zhvendos nga lagjet e tij të kufizuara në hotelin Riyadh Ritz Carlton në burgun e sigurisë së lartë Al Ha’ir.

Për dy muajt e fundit, ai ka qëndruar në Ritzin e Rijadit me 200 princa tjerë dhe zyrtarë të lartë. Megjithatë, numri u zvogëlua pasi shumë ish-të paraburgosur iu dorëzuan Princit të ri saudit, Mohammed bin Salman, raporton CNBC.

Raportet sugjerojnë se ai është torturer në mënyra të ndryshme./arbresh.info/

 

Të ngjashme