Brazili regjistron rekord të rasteve me koronavirus

18:30 | 17 Qershor 2020

Brazili raportoi një rekord prej 34.918 raste të reja të koronavirusit të martën.

Brazili aktualisht është pikë e koronavirusit në botë, përkatësisht numër 2 pas Shteteve të Bashkuara, po afrohet me shpejtësi 1 milion raste, megjithëse ekspertët thonë se numri i vërtetë ka të ngjarë më të lartë për shkak të ngathtësisë në testime, shkruajnë mediet britanike, transmeton lajmi.net.

Brazili gjithashtu regjistroi 1.282 vdekje nga COVID-19, tha Ministria e Shëndetësisë, duke sjellë vdekje të konfirmuara në vend në 45.241, duke kapërcyer numrin e përgjithshëm të vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar javën e kaluar.

Walter Braga Netto, shefja e zyrës së shefit të shtabit të presidentit, i njohur si Casa Civil, dhe një nga zyrtarët e lartë që merren me krizën, tha që situata ishte nën kontroll.

“Ekziston një krizë, por ajo menaxhohet,” tha Braga Netto.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara