Brazili ndalon provat e vaksinës kineze Covid-19 pas një incidenti

09:39 | 10 Nëntor 2020

Rregullatori shëndetësor i Brazilit ka thënë se kanë pezulluar provat klinike të vaksinës eksperimentale kineze për Covid-19, pas një incidenti me një nga vullnetarët, një befasi për organizatorët e testimit të cilët thanë se ndërsa kishte vdekje nuk kishte të bënte me vaksinën.

Pengesa për CoronaVac, e zhvilluar nga firma farmaceutike kineze Sinovac Biotech, erdhi në të njëjtën ditë gjiganti farmaceutik amerikan Pfizer tha se kandidati i tij i vaksinës kishte treguar 90 për qind efektivitet, duke rritur shpresat për t’i dhënë fund pandemisë, transmeton portali arbresh.info

Rregullatori Brazilian, Anvisa, tha në një deklaratë se kishte vendosur “të ndërpriste studimin klinik të vaksinës CoronaVac pas një incidenti serioz të pafavorshëm” më 29 tetor.

Ajo nuk tha se ku ndodhi ngjarja ose çfarë ndodhi, duke përmendur rregulloret e privatësisë. Zakonisht, incidentet që nxisin pezullimin e provave përfshijnë vdekjen, efekte anësore potencialisht fatale, paaftësi serioze, shtrim në spital, defekte të lindjes ose ngjarje të tjera të rëndësishme klinikisht.

Vaksinat nga Sinovac, Pfizer dhe Oxford janë të gjitha në provat e Fazës-3, faza përfundimtare e testimit para miratimit të rregullatorit.

Të gjithë janë duke u testuar në Brazil, vendi me numrin e dytë më të lartë të vdekjeve në pandemi pas Shteteve të Bashkuara, me më shumë se 162,000 njerëz që vdesin nga COVID-19.

Provat e vaksinës së Oksfordit u pezulluan në shtator pas një incidenti që përfshiu një vullnetar në MB, por më vonë rifilloi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara