Biden paralajmeron Presidentin Putin para takimit ne Gjeneve

09:36 | 10 Qershor 2021

Presidenti i ShBA-ve, Biden,  ishte në Europë për të mbrojtur vetë konceptin e demokracisë, duke zhvilluar udhëtimin e tij të parë presidencial jashtë vendit dhe duke paralajmëruar Presidentin rus Vladimir Putin se ai kishte në plan të ngrinte çështje prekëse gjatë samitit të tyre të ardhshëm.

 

“Unë jam drejtuar për në G7, pastaj për në ministrin e NATO-s dhe më pas për t’u takuar me zotin Putin për ta bërë të njohur atë që unë dua që ai të dijë,” tha Biden në RAF Mildenhall në Suffolk, Angli.

Biden tha se do te vendos theksin ne rivendosjen e aleancave amerikane në Evropë, duke i përshkruar ato si një gur themeli të sigurisë globale. Dhe ai tha se nuk do të përmbahej në takimin e tij me Putin.

“Ne nuk po kërkojmë konflikt me Rusinë. Ne duam një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme,” tha ai. “Unë kam qenë i qartë: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen në një mënyrë të fuqishme dhe kuptimplote nëse qeveria ruse përfshihet në aktivitete të dëmshme. Ne tashmë e kemi demonstruar atë. Unë do të komunikoj se ka pasoja për shkeljen e sovranitetit të demokracive në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë dhe gjetkë “.

Para se të takohet me Putinin në Gjenevë javën e ardhshme, Biden po mban konsultime me udhëheqësit evropianë në G7 në Cornwall dhe samitin e NATO-s në Bruksel. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara