Biden ka në plan të kufizojë burgjet private dhe transferimin e pajisjeve ushtarake në polici

15:14 | 26 Janar 2021

Presidenti Joe Biden është i gatshëm të lëshojë veprime ekzekutive sa më shpejt të martën duke zvogëluar përdorimin e burgjeve private dhe duke vendosur kufij të rinj në transferimin e pajisjeve ushtarake në zbatimin e ligjit lokal, sipas një personi të njohur me çështjen dhe një dokumenti planifikimi.

Veprimet ekzekutive janë pjesë e një shtytjeje më të gjerë nga administrata e re për të rikthyer politikat e diskutueshme nga paraardhësi i Biden, Donald Trump, për të promovuar reformën e drejtësisë penale dhe për të adresuar pabarazinë racore në të gjithë Shtetet e Bashkuara, transmeton arbresh.info

Përfaqësuesit e Shtëpisë së Bardhë dhe Departamenti i Drejtësisë nuk iu përgjigjën kërkesave për komente.

Disa nga veprimet e administratës së Biden do të rivendosin politikat në Departamentin e Drejtësisë që ishin në fuqi gjatë administrimit të ish Presidentit Barack Obama, sipas dokumentit të planifikimit të shpërndarë te Demokratët e Kongresit nga Shtëpia e Bardhë.

Pas të shtënave fatale të policisë ndaj një adoleshenti zezak në Ferguson, Misuri, në 2014, Obama shkurtoi programin e transferimit të pajisjeve ushtarake të qeverisë federale në zbatimin e ligjit lokal, në mes të një thirrje publike për përdorimin e tij.

Politika e epokës Obama vendosi kufizime në llojet e pajisjeve që departamenti i policisë mund të merrte dhe u kërkonte atyre të justifikonin nevojën për sende të tilla si helikopterë, helmeta dhe granata “flash-bang”.

Masa për të zvogëluar përdorimin e burgjeve private është gjithashtu një politikë e epokës së Obamës që u përkrah nga Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm Sally Yates.

Shtetet e Bashkuara u tronditën nga protestat në rrugë në vitin 2020 për vrasjet e burrave dhe grave të Zezë nga policia, përfshirë George Floyd në Minneapolis në maj.

Vdekja e Floyd ka ndihmuar në nxitjen e thirrjeve të reja për reforma për të adresuar racizmin sistemik, si në mënyrën se si policohen dhe burgosen komunitetet e Zezakëve.

Veprime të tjera të mundshme ekzekutive në punë përfshijnë reformat që synojnë vendimet e prokurorisë dhe dënimet, si dhe politikat që përfshijnë votimin dhe ligjet e tjera të të drejtave civile.

Dokumenti i parë nga Reuters nuk kishte detaje mbi ato, duke thënë se ato ishin “TBD” (për t’u përcaktuar).

Sidoqoftë, Biden më parë është zotuar të zvogëlojë përdorimin e dënimeve minimale të detyrueshme – një politikë që u vendos gjithashtu nga administrata Obama, por më vonë u zhbë pasi Trump mori detyrën.

Aktivistët gjithashtu kanë nxitur për t’i dhënë fund përdorimit të dënimit me vdekje për krimet federale./Reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara