BE rinovon sanksionet për të drejtat e njeriut, përfshirë zyrtarët kinez

17:02 | 24 Nëntor 2021

Ambasadorët e Bashkimit Evropian miratuan të mërkurën rinovimin e sanksioneve ndaj katër zyrtarëve kinezë dhe një entiteti kinez, si pjesë e një zgjerimi të listës së zezë të të drejtave të njeriut, thanë dy diplomatë.

Vendimi, i cili zyrtarisht do të miratohet në fillim të muajit të ardhshëm, vë në rrezik një marrëveshje investimi Kinë-BE të nënshkruar në fund të dhjetorit 2020, transmeton arbresh.info

I dërguari i Kinës në bllok tha javën e kaluar se nuk mund të ketë ratifikimin e marrëveshjes derisa BE të heqë sanksionet e saj, të cilat Pekini e sheh si ndërhyrje të brendshme.

BE-ja shtoi katër zyrtarët kinezë, duke përfshirë një drejtor të lartë të sigurisë, në listën e sanksioneve në mars mbi akuzat për shkelje të të drejtave të njeriut në rajonin Xinjiang të Kinës. Pekini u përgjigj me sanksionet e veta ndaj evropianëve.

Sanksionet e BE-së ndaj Kinës janë “masat e para të rëndësishme kufizuese” që nga embargoja e armëve e BE-së në 1989 pas goditjes pro-demokracisë në sheshin Tiananmen.

Të akuzuar për ndalime masive të ujgurëve myslimanë në Kinën veriperëndimore, ata të shënjestruar nga BE përfshijnë Chen Mingguo, drejtori i Byrosë së Sigurisë Publike në Xinjiang. BE tha se Chen ishte përgjegjës për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut.

Subjekti i sanksionuar ishte Byroja e Sigurisë Publike e Korpusit të Prodhimit dhe Ndërtimit të Xinjiang, për të cilën BE tha se ishte përgjegjëse për “arrestimet arbitrare në shkallë të gjerë dhe trajtimin degradues” të ujgurëve.

Kina mohon çdo keqbërje.

Zhang Ming, ambasadori i Kinës në BE, tha në një ngjarje në internet javën e kaluar se, pas shtatë vjetësh dhe 35 raundesh negociatash, pakti i investimeve ishte në rrezik për shkak të “pengesave të shkaktuara nga pala evropiane”. Lexo më shumë

Njerëz të tjerë në listën e sanksioneve të BE-së për të drejtat e njeriut, e krijuar në dhjetor 2020 për të luftuar abuzimet serioze të të drejtave në mbarë botën, përfshijnë individë rusë, libianë, sudanez të jugut dhe koreano-veriorë.

Rinovimi i ngrirjes së aseteve dhe ndalimi i udhëtimit do të miratohet zyrtarisht nga ministrat e BE-së në Bruksel më 6-7 dhjetor, thanë diplomatët./reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara