Australia përmbyset në ujë

08:21 | 15 Dhjetor 2020

Autoritetet australiane kanë nisur evakuimin e banorëve si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur që kanë pushtuar veriun e New South Wales.

Emergjencat raportohet se kanë marrë 150 telefonata për ndihmë në 24 orët e fundit.

Deti ka përparuar në qytet duke shkaktuar erozione të konsiderueshme, ndërkohë që banorët e Byron Ban kanë branktisur shtëpitë.

Stuhia është zhvendosur më në veri të vendit, duke e rritur rrezikun që përmbytjet të vijojnë, teksa është kërkuar që komunitet përreth lumt Tweed të evakuohen përpara se situata të dalë nga kontrolli.

Energjia elektrike dhe interneti janë ndërprerë prej disa orësh tashmë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara