Arrestime të reja në Arabinë Saudite

16:54 | 8 Nëntor 2017

Autoritetet e Arabisë Saudite kanë bërë arrestime të mëtejshme dhe kanë ngrirë më shumë llogari bankare në një goditje kundër korrupsionit në elitën politike dhe të biznesit të mbretërisë, njoftoi burimi i njohur me këtë çështje, 8 nëntor.

Burimet thanë se një numër i individëve të tjerë të dyshuar për krime u arrestuan në një zgjerim të goditjes, që shihej gjerësisht si një iniciativë e trashëgimtarit të fuqishëm të fronit, princit të kurorës Mohammed bin Salman, transmeton portali arbresh.info

Numri i llogarive bankare vendase të ngrira si rezultat i pastrimit është mbi 1,700 dhe rritet, nga 1,200 të raportuara më parë, thanë burimet bankare.

Një numër i atyre që mbahen më së fundmi përfshijnë individë që kanë lidhje me familjen e ngushtë të princit të kurorës dhe ministrit të Mbrojtjes Princi Sulltan bin Abdulaziz i cili vdiq në vitin 2011, thanë burimet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara