Google ADS

Arabi Saudite: Disa të plagosur në sulmin në memorialin përkujtimor të Luftës së Parë Botërore

13:50 | 11 Nëntor 2020

Një sulm me bombë në ceremoninë përkujtimore të Luftës së Parë Botërore në qytetin saudit të Jeddah ka lënë disa persona të plagosur, bëjnë të ditur zyrtarët francezë.

Ministria e Jashtme franceze ha që një IED kishte shpërthyer në një varrezë jo-myslimane në Jeddah, transmeton portali arbresh.info

Diplomatë dhe staf konsullor nga disa shtete, përfshirë edhe Francën ishin mbledhur për të përkujtuar fundin e L1B.

“Franca dënon me forcë këtë sulm frikacak, të pajustifikueshëm,” tha ministria në një deklaratë.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa njerëz ishin plagosur. Nuk kishte gjithashtu asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë për shpërthimin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale