10 vjet nga tërmeti që goditi Christchurch të Zelandës se Re

07:37 | 22 Shkurt 2021

Zelanda e Re sot shënon 10 vjetorin që kur një tërmet goditi qytetin në ishullin jugor, Christchurch, duke vrarë 185 vetë, duke plagosur mijëra të tjerë dhe duke lënë gjurmë shkatërrimi.

Në orën 12:51 pasdite. më 22 shkurt 2011, tërmeti me 6.3 ballë goditi afër qytetit Christchurch në një thellësi prej 5 kilometra. Edhe pse jo aq i fortë sa një tërmet me madhësi 7.1 i cili goditi zonën më pak se gjashtë muaj më parë, thellësia e saj e cekët dhe afërsia me qendrën e qytetit rezultuan në dëmtime të përhapura.

Qindra njerëz u mblodhën në një mur përkujtimor në Christchurch dhe mbajtën një minutë heshtje dhe flamujt fluturuan në gjysmë shtizë.

Kryeministrja Jacinda Ardern tha se ishte koha për të parë përpara me shpresë për të ardhmen e qytetit të dytë më të madh të Zelandës së Re.

“Ka qenë një dekadë jashtëzakonisht e vështirë për këtë qytet – nganjëherë jam e sigurt se është ndier e pamundur”, tha Ardern në një fjalim në memorial.

“Por ndërsa shikojmë përpara në dekadën e ardhshme, unë shoh shpresë dhe energji dhe optimizëm dhe shoh Christchurch që zë vendin e saj të merituar midis qyteteve më të mira dhe të ndritshme të Zelandës së Re”.

Rreth 87 persona që vdiqën në tërmet ishin shtetas të huaj nga vende duke përfshirë Australinë, Kinën, Japoninë dhe Shtetet e Bashkuara.

Tërmeti dëmtoi mijëra ndërtesa dhe shtëpi në Christchurch, duke e detyruar qeverinë të nisë projekte rindërtimi që vazhduan një dekadë më vonë.

Disa ndërtesa në qendër të qytetit mbeten bosh, dhe disa banorë janë ende të përfshirë në mosmarrëveshje ligjore mbi pagat e sigurimeve.

Qyteti ishte gjithashtu shënjestër e një sulmi terrorist në Mars të vitit 2019, ku një person vrau 51 myslimanë dhe plagosi dhjetra të tjerë në dy xhami, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara