Samsung shfaq procesorin Exynos 980, mundëson 5G edhe në telefonat mesatar

18:27 | 4 Shtator 2019

Samsung ka zbuluar një çip të telefonave të ri dhe potencialisht mahnitës, i cili paketon një modem 5G dhe një procesor të fuqishëm në një hapësirë ​​të vogël. Exynos 980 i ri i do të lejojë që telefonat inteligjentë të jenë më të hollë dhe më të shpejtë, pa sakrifikuar baterinë. 

“Me prezantimin e modemit tonë 5G vitin e kaluar, Samsung ka qenë duke shkuar në revolucionin 5G dhe i hapi rrugën hapit tjetër në treg,” tha Ben Hur, nënkryetar i marketingut të Sistemit LSI në Samsung Electronics.

“Me Exynos 980 të integruar me 5G, Samsung po bën presion që ta bëjë 5G më të arritshëm për një gamë më të gjerë të përdoruesve dhe vazhdon të udhëheqë risi në tregun telefonik 5G.”

Çipi përdor ‘teknologjinë e përparuar të 8-nanometërshit (nm) dhe është procesori i parë mobil i inteligjencës artificiale Samsung (AI) me një modem të integruar 5G.

Kjo do të thotë që Exynos 980 “jo vetëm që ndihmon në zvogëlimin e konsumit të energjisë, por gjithashtu rrit efikasitetin e hapësirës brenda një pajisjeje”.

Do të punojë me shumicën e rrjeteve të të dhënave telefonike duke filluar nga 2G deri tek 5G. /Telegrafi/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara