Kompania Apple arrinë shifrën prej 1 trilionë dollarësh

14:15 | 9 Gusht 2018

Apple sapo u bë kompania e parë publike amerikane që kalonte 1 trilionë dollarë në vlerë.

Krijuesi i iPhone arriti atë numër të madh të enjten kur aksioni kaloi 207.04 dollarë në aksion. E saj e re e të gjitha kohërave është 208.38 dollarë. Apple tani ka shënuar ngritje më shumë se 20% këtë vit.-përcjell arbresh.info

Edhe pse disa mendojnë se Apple (AAPL) ka nevojë për një produkt të ri për të mbajtur shitjet dhe fitimet të lulëzojnë, Apple ka mbledhur nivelin e triliontë në sajë të shitjeve të forta të iPhone 8 dhe X – veçanërisht në Kinë dhe Japoni.

Apple po përfiton nga euforia e investitorëve që rrethojn sektorin e teknologjisë në përgjithësi.

Amazon, zotëruesi i Google dhe Microsoft kanë mbledhur të gjitha këto rekorde këtë vit. Amazon është me vlerë rreth 900 miliardë dollarë, ndërsa Google dhe Microsoft tani janë me vlerë më shumë se 800 miliardë dollarë./Arbresh.info

 

Shpërndaje në rrjete sociale