Kinezët krijojnë letër që lëviz vetvetiu (Video)

14:08 | 9 Nëntor 2015

Hulumtuesit nga Kina kanë krijuar një letër nga materiali i ashtuquajtur ‘graphene’ që ka aftësi të lëviz vetvetiu.

Kjo letër me përmbajtje karboni mund të lëviz kur goditet nga rrezet laserike infra të kuqe, transmeton arbresh.info. Varësisht se nga vendi ku goditen, kjo letër mund të lëviz përpara, prapa si dhe mund edhe të rrotullohet.

Një material i tillë mund të përdoret edhe për ndërtimin e sensorëve dhe muskujve artificial për robotët./arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara