Apple ‘kritikon’ propozimin e BE-së që të kushtëzoj Iphone-t dhe smartfonët tjerë të përdorin të njëjtin karikues

17:28 | 23 Janar 2020

Apple ka dalë me një propozim të BE-së  për të detyruar të gjithë telefonët që të kenë të njëjtën portë karikimi.

Apple thotë se shtyerja e të gjitha kompanive të përdorin të njëjtin lloj lidhës “ngulmon inovacionin  dhe e dekurajon atë, dhe do të dëmtonte konsumatorët në Evropë dhe ekonominë në tërësi”, shkruan “The Independent” përcjell portali arbresh.info

Ajo shënon një ndërhyrje të madhe nga prodhuesi i iPhone pasi politikanët evropianë konsiderojnë të ardhmen e ngarkuesve në fund të telefonave.

Deklarata e Apple pason pas një përmbledhje në të cilën eurodeputetët thanë se lëvizja drejt një karikuesi të përbashkët do të “zvogëlojë mbeturinat elektronike dhe do t’ua bëjë jetën më të lehtë të konsumatorëve”.

Anëtarët e Parlamentit Evropian thanë se përpjekjet për të inkurajuar kompanitë që të përdorin të njëjtin karikues, dhe ta bëjnë këtë vullnetarisht, kishin dështuar. Në vend të kësaj, Komisioni Evropian mund të vendosë t’i detyrojë ata me rregullore të reja, sugjeruan eurodeputetët./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara