Këto janë 10 makinat më të shtrenjta në botë

11:00 | 9 Prill 2019

Lamborghini Centenario LP 770-4

I pari që fillon këtë listë është Lamborghini Centenario LP 770-4, prodhuar për festimin në 100 vjetorin e Ferruccio Lamborghini-t, themelues i kompanisë.

Kjo bishë ka një motor 6.5 litër V12 me 770 kuaj-fuqi në 8600 rpm. Ajo arrin shpejtësinë prej 60mph në vetëm 2.8 sekonda. Shpejtësia e lartë është deklaruar si 220 mph për të.

Ky është dy herë më efikas se oferta tjetër nga Lamborghini, Aventador.

Çmimi – 1.9 milionë dollarë

2.Koenigsegg Regera

Le të hedhim një vështrim në këtë super-makinë hibride nga krijuesit suedezë. Kjo është mundësuar nga motori V8 atwin turbo 5.0 ltr. Është e mbushur me bateri 4.5 kWh dhe ka 1500 kuaj fuqi.

Mund të arrijë një shpejtësi deri në 60 mph në 2.8 sekonda, ndërsa koha për të arritur 186 mph është vetëm 10.9 sekonda. Ajo ka një shpejtësi maksimale prej 248 mph.

Çmimi – 2 milionë dollarë

Koenigsegg One:1

Një tjetër nga krijuesit suedezë, kjo është një mega-makinë. Ajo ka 1340 kuaj fuqi dhe ka një shpejtësi prej 273 mph.

Ajo është një prodhim i kufizuar pasi vetëm gjashtë prej tyre janë bërë ndonjëherë. Ajo përfaqëson një raport 1: 1 kg në kuaj-fuqi dhe ka F1 stil të shumëfishtë.

Çmimi – 2 milionë dollarë

Bugatti Chiron

Një model i azhurnuar mbi paraardhësin e vjetër të Chiron, kjo ka performancë të jashtëzakonshme. Ajo ka një motor W8 dhe mban një sasi karburanti prej 8 litrash e cila ka një fuqi prej 1500 kuaj-fuqi dhe ka një çift rrotullues prej 1180 paundësh.

Mund të arrijë një shpejtësi prej 60 mph në 2.5 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 261 mph.

Çmimi – 2.5 milion dollarë

Ferrari F60 Amerikë

U krijua për të festuar regjimin 60-vjeçar të Ferrarit në Amerikën e Veriut. Ai prodhoi 10 modele të tilla për raste garash.

Është fuqizuar me motorin V12 me 6.0 litra që prodhon një fuqi maksimale prej 740 kuaj-fuqi dhe arrin shpejtësinë deri në 60 mph në vetëm 3.1 sekonda.

Çmimi – 2.5 milionë dollarë

6.Pagani Huarya BC

Mban rekordin për xhiron më të shpejtë të ‘Top Gear’ ndonjëherë në histori dhe mban emrin e Incan God of Winds. Ajo ka një fuqi të madhe me 1102 lbs downforce në 155 mph dhe ka një pamje të mrekullueshme.

Ajo ka peshë shumë të lehtë dhe përdor fibra karboni dhe bën shumë përshtypje në shkallën e peshës.

7.Bugatti Veyron by Mansory Vivere

Kjo jo vetëm që i përket listës së më të shpejtëve, por është mjaft e shtrenjtë. Është një edicion i veçantë nga Mansory Vivere dhe fillon me 1200 kuaj fuqi Veyron.

Ajo ka trup me fibra karboni dhe kabinën e refuzuar. Ka ndriçimin e brendshëm me drita LED.

E karakterizon shpejtësia e lartë, edhe mund të arrijë deri në 254 mph.

Çmimi – 3.4 milion dollarë

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara