‘Zërat për paqen do të bien poshtë’, Colin Kaepernick në mesin e figurave sportive për t’i bërë homazhe George Floyd

22:19 | 29 Maj 2020

Bota e sportit është bërë së bashku për t’i bërë nderimin George Floyd pas vdekjes së tij në Minesota, SHBA, të hënën.

Floyd, një njeri me ngjyrë 46 vjeçar, vdiq i paarmatosur pasi u lut për ndihmë, ndërsa një oficer policie u gjunjëzua dhe e goditi në qafë për disa minuta derisa e la në tokë, shkruan CNN transmeton portali arbresh.info

Floyd u shpall i vdekur në një spital , sipas autoriteteve.

Protestat kundër brutalitetit të policisë janë përhapur tej mase në SHBA, duke numëruar në mijëra persona, të cilët po bëjnë thirrje për drejtësi.

Ish-qendërmbrojtësi i San Franciscos Colin Kaepernick, një figurë udhëheqëse në lëvizjen kundër padrejtësisë raciale sistemike, e shfaqi mbështetjen e tij pas demonstratave të cilat filluan në Minneapolis këtë javë, të cilat janë përhapur edhe në Louisville, Kentucky, Memphis, Tenesi dhe gjetkë rreth vendit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by colin kaepernick (@kaepernick7) on

“Kur qytetërimi çon në vdekje, revolta është reagimi i vetëm logjik,” shkroi ai në Instagram.

“Klithmat për paqen do të bien dhe kur ata ta bëjnë, do të bien në vesh të shurdhër sepse dhuna juaj ka sjellë këtë rezistencë.

“Ne kemi të drejtë të luftojmë përsëri! Pusho me forcën George Floyd”. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara