Thyen rekordin Eliud Kipchoge, vrapon maratonën në më pak se dy orë

10:49 | 12 Tetor 2019

Vrapuesi maratonist, keniani Eliud Kipchoge ka vrapuar 42 kilometra për 1 orë e 59 minuta e 40.2 sekonda.

Ai vrapoi gjatë një kursi të përgatitur posaçërisht në Vjenë, transmeton portali arbresh.info.

Më parë të shtunën, vrapuesi postoi një status i vendosur në llogarinë e tij në Twitter duke thënë “Unë nuk e di se ku janë kufijtë, por do të doja të shkoja atje”.

Rekordi nuk do të njihet zyrtarisht nga organi drejtues i sportit, IAAF, sepse ai nuk u zhvillua në konkurrencë të hapur dhe ai përdori mbajtës të ritmit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara