Serie A në finale të Kampionatit Botëror

23:20 | 11 Korrik 2018

Shtatë futbollistë që luajnë në Serie A do të marrin pjesë në finalen e Kampionatit Botëror ndërmjet Francës dhe Kroacisë të dielën.

Këtë mbrëmje (e mërkurë), Kroacia mposhti me rezultat 2 me 1 Anglinë në vazhdime për të shkruar historinë duke siguruar pjesëmarrjen në finale për herë të parë, transmeton portali arbresh.info.

Figurat nga Serie A ishin vendimtarë pasi anësori i Interit, Ivan Perisic, shënoi golin e barazuar para se sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, të shënonte në fund golin e fitores.

Mesfushori i Interit, Marcelo Brozovic, Milani Badelji i  Fiorentinas, Marko Pjaca i Juventusit dhe lojtari i transferuar së fundmi nga AC Milani, Ivan Strinic, janë gjithashtu në skuadrën e Kroacisë.

Pjesë e tyre mund të ishte edhe një tjetër, sulmuesi Nikola Kalinic i Milanit, por lojtari është dërguar në shtëpi pas refuzimit për të hyrë në fushë nga bankina në ndeshjet e para të turneut.

Franca ka vetëm një lojtar reprezentues të Serie A-së te skuadra e tyre, bëhet fjalë për mesfushorin Blaise Matuidi të Juventusit./arbresh.info/