Roger Federer shpallet atleti më i paguar në botë

23:30 | 29 Maj 2020

Ylli i tenisit Roger Federer është atleti më i paguar në botë, sipas Forbes.

38-vjeçari fitoi gjithsej 106.3 milion dollarë gjatë 12 muajve të fundit, duke e bërë atë tenistin e parë në listën e 100 listave të pagave më të larta të botës në Forbes, shkruan CNN transmeton portali arbresh.info

Atletët nga 10 sporte dhe 21 vende të ndryshme e bënë listën këtë vit por vetëm dy gra bënë diferencën – ende përfaqësimi më i lartë i sportistëve femra që nga viti 2016.

Federer, i cili është një kampion 20-herë i shkëlqyeshëm, krenohet me portofolin më të mirë në botën e sportit, me 100 milion dollarë të fitimeve të tij që vijnë nga gjyqi.

Ai i lë pas yjet e futbollit si, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi për të siguruar vendin e parë.

“Pandemia e koronavirusit shkaktoi ulje pagash për yjet e futbollit Messi dhe Ronaldo, duke i hapur rrugën një tenisti të renditet si atleti me pagë më të lartë në botë për herë të parë,” tha Redaktori i Lartë i Forbes, Kurt Badenhausen. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara