Ligjvënësit britanik votojnë për të bllokuar një Brexit pa marrëveshje

19:15 | 4 Shtator 2019

Parlamenti britanik të mërkurën votoi për të parandaluar kryeministrin Boris Johnson të nxjerrë Britaninë nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, por ai kërkoi një zgjedhje vetëm disa javë para Brexit për të liruar duart prej tij.

Pas kontrollit të mundshëm të axhendës parlamentare nga Johnson gjashtë javë në kryeministrinë e tij, ligjvënësit votuan 329-300 në leximin e dytë, më të rëndësishëm të një projektligji që do të detyronte qeverinë të kërkojë një shtyrje tremujore të Brexitit në vend se të linte Bashkimin Evropian pa një marrëveshje.

Johnson hodhi masën legjislative në Dhomën e Komunave si një përpjekje për t’iu nënshtruar BE-së mbi Brexit dhe kërkoi një zgjedhje të parakohshme të 15 tetorit, një hap që mund ta çlironte atë nga çdo kufizim nëse fitonte shumicën,shkruan Reuters, transmeton arbresh.info

Njeriu i dytë më i fuqishëm në Partinë e Punës, John McDonnell, tha që legjislacioni për bllokimin e mosmarrëveshjeve duhej të merrte pëlqimin nga Mbretëresha Elizabeth, duke e vendosur ligjin mbi librin e statutit, përpara se partia të pajtohej për një zgjedhje. Kjo, në teori mund të ndodhë të hënën tjetër.

“Ne nuk do të mashtrohemi nga Johnson, kështu që ne po shohim çdo mënyrë në të cilën, duke siguruar legjislacionin, ai nuk mund të heqë dorë nga zbatimi i ligjit,” tha McDonnell .

Përpjekja e parlamentit për të lidhur duart e Johnson do të linte Brexit lart në ajër, me rezultate të mundshme që fillojnë nga një dalje e trazuar pa marrëveshje e BE-së deri në braktisjen e tërë përpjekjes – të dy rezultatet që do të ishin të papranueshme për shkëmbimet e votuesve të Mbretërisë së Bashkuar./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara