Komiteti Olimpik vazhdon ndalimin për Rusinë

10:21 | 25 Shkurt 2018

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC), është pajtuar që të vazhdojë ndalimin për Rusinë në Lojërat Olimpike Dimërore, duke mos lejuar atletët të marshojnë me flamurin e tyre kombëtar në ceremoninë e mbylljes së lojërave në Pjongçang.

Vota unanime e anëtarëve të Komitetit, ka ardhur vetëm disa minuta pasi bordi ekzekutiv ka njoftuar se ka rekomanduar, që ndalimi të jetë i vlefshëm gjatë gjithë kohës.

Pas këtij vendimi, atletët rusë do të marshojnë me flamurin olimpik dhe mbishkrikim Atletët Olimpikë nga Rusia.

Komiteti Olimpik i Rusisë, ka deklaruar se ka shpresuar që do t’i riktheheshin kredencialet olimpike në ditët vijuese.

“Ne shpresojmë që në ditët vijuese anëtarësimi i Komitetit rus në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar do të rikthehet plotësisht”, është thënë në deklaratë.

Rusisë i është ndaluar pjesëmarrja në lojërat e mbajtura në Pjongçang, për siç është thënë programin e vazhdueshëm të dopingut në Lojërat Olimpike Dimërore të mbajtura në Soçi më 2014.

Sidoqoftë Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka lejuar pjesëmarrjen e 168 atletëve rusë në lojërat e këtij viti./rel

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara