Faza e grupeve në Ligën e Kampionëve: Rekordet dhe statistikat

19:59 | 16 Shtator 2019
Liga e Kampionëve kthehet në këtë mesjavë për ta nisur edicionin 2019/2020, ku pritet të jetë një garë e fortë me klube të mëdha që e kërkojnë triumfin.

Liga e Kampionëve e mban këtë emër që nga edicioni 1992/1993.

Sa i përket statistikave, Liga e Kampionëve shumë shpesh sjell edhe befasi.

Barcelona dhe Real Madrid janë klubet me më së shumti pjesëmarrje në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Është Real Madrid që mban rekordin e pikëve të fituara, golave të shënuara dhe kualifikimeve, duke e dominuar këtë garë ndër vite.

Cristaino Ronaldo dhe Lionel Messi, mbajnë çdo rekord të golave.

Sa i përket fazës së grupeve janë 140 klube që kanë arritur të luajnë në këtë fazë.

Por kush janë ata që kanë rekord paraqitje dhe gola. Goli më i shpejtë, lojtari më i ri dhe i vjetër, klubet e suksesshme dhe fitoret e mëdha.


Rekorde për lojtarë 

Më së shumti paraqitje 

94 Iker Casillas (Real Madrid, Porto)

83 Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid, Juventus)

80 Xavi Hernández (Barcelona)

Gola më shumë në fazën e grupeve

66 Lionel Messi

61 Cristiano Ronaldo

43 Karim Benzema

Më së shumti gola në një ndeshje 

5 gola – Luiz Adriano (BATE Borisov 0-7 Shakhtar, 21/10/14)

Më së shumti gola në një fazën të grupeve 

11 Cristiano Ronaldo (Real Madrid, 2015/16)

Goli më i shpejtë 

10.96 sekonda – Jonas (Valencia 3-1 Leverkusen, 01/11/11)

Autogoli më i shpejtë 

2:09 Iñigo Martínez (Manchester United 1-0 Real Sociedad, 23/10/13)

Het-triku më i shpejtë  

8 minuta – Bafétimbi Gomis (Dinamo Zagreb 1-7 Lyon, 07/12/11)

Lojtari më i ri 

16 vjeç e 87 ditë: Celestine Babayaro (Steaua Bucureşti 1-1 Anderlecht, 23/11/94)

Lojtari më i ri që ka shënuar  

17 vjet e 195 ditë: Peter Ofori-Quaye (Rosenborg 5-1 Olympiacos, 01/10/97)

Lojtari më i vjetër që ka luajtur 

43 vjet e 253 ditë: Marco Ballotta (Real Madrid 3-1 Lazio, 11/12/07)

Shënuesi më i vjetër

38 vjet e 59 ditë: Francesco Totti (CSKA Moskva 1-1 Roma, 25/11/14)


Klubet

Paraqitje më shumë në fazën e grupeve 

24 Barcelona*, Real Madrid*

23 Bayern*, Porto

Më së shumti pikë ( dy pikë për fitore në edicionet 1992/93, 1993/94 & 1994/95)

297 Real Madrid

287 Barcelona (290 nëse do të numëroheshin nga tri pikë fitoret)

Më së shumti gola 

333 Real Madrid

307 Barcelona

Më së shumti kualifikime nga faza e grupeve 

23 Real Madrid

Më së shumti kualifikime radhazi në fazën e grupeve 

22 Real Madrid (nga edicioni 1997/98)

Më së shumti venin e parë në grup 

17 Barcelona

Më së shumti radhazi vendin e parë në grup 

12 Barcelona (nga 2007/08)

Më së shumti fitore në një sezon 

6 fitore: AC Milan (1992/93), Paris Saint-Germain (1994/95), Spartak Moskva (1995/96), Barcelona (2002/03), Real Madrid (2011/12, 2014/15)

Më së shumti barazime në një fazë të grupeve 

6 AEK Athens (2002/03)

Më së shumti gola në një fazë të grupeve 

25 Paris Saint-Germain (2017/18)

Më së shumti gola ta pranua në një fazë të grupeve 

24 BATE Borisov (2014/15), Legia Varshava (2016/17)

Pa pranuar gol në fazën e grupeve 

1 AC Milan (1992/93), Ajax (1995/96), Juventus (1996/97, 2004/05), Valencia (2005/06), Liverpool (2005/06), Chelsea (2005/06), Manchester United (2010/11), Monaco (2014/15), Paris Saint-Germain (2015/16), Barcelona (2017/18)

Pa shënuar gol në një fazë të gupeve 

0 Deportivo La Coruna (2004/05), Maccabi Haifa (2009/10), Dinamo Zagreb (2016/17)

Më së shumti pikë dhe nuk arriti të kualifikohej  

12 Paris Saint-Germain** (1997/98), Napoli (2013/14)

Ndeshje

Më së shumti gola në fazën e gupeve  

12 gola: Dortmund 8-4 Legia Varshava (22/11/16)

Fitorja më e madhe  

8-0 Liverpool 8-0 Beşiktaş (06/11/07), Real Madrid 8-0 Malmö (08/12/15)

Barazimet me më shumë gola  

4-4 Hamburg 4-4 Juventus (13/09/00), Bayer Leverkusen 4-4 Roma (20/10/15)


Rekordet shtetërore  

Më së shumti paraqitje në fazën e grupeve 

91 Spanja

88 Anglia

78 Gjermania, Italia

Numri i klubeve që kanë luajtur në këtë garë nga një shtet  

13 Gjermania, Spanja

10 Anglia, Franca, Italia

Klubet nga vendet që nuk kanë marr pjesë asnjëherë 

22 vende: Shqipëria, Andorra, Armenia, Bosnja & Herzegovina, Estonia, Ishujt Faroe, Gjeorgjia, Gjibraltari, Islanda, Kosova, Latvia, Lihtenshtein, Lituania, Luksemburgu, Malta, Moldavia, Mali i Zi, Irlanda e Veriut, Maqedonia e Veriut,   , Republika e Iralndës, San Marino, Uells.

/Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara