Ajaxi vendos rekord në Evropë

23:51 | 16 Prill 2019

Ajaxi ka vendosur një rekord të ri si klubi i parë që mposhtë Real Madridin dhe Juventusin gjatë një sezoni të njëjtë evropian.

Gjiganti holandez siguroi fitore në Bernabeu me rezultat 4 me 1 duke eliminuar kampionin në fuqi të Ligës së Kampionëve edhe pse ishte mposhtur 2 me 1 në shtëpi, transmeton portali arbresh.info.

Pas barazimit 1 me 1 në Amsterdam në takimin e parë të çerekfinales së tyre, Ajaxi fitoi 2 me 1 në stadiumin Allianz.

Kjo ishte fitorja e tyre e tretë radhazi në Ligë të Kampionëve në ndeshjet si mysafirë, rekordi më i mirë i tyre që nga nëntori i vitit 1995 dhe marsi i vitit 1997 kur kanë arritur shtatë.

Megjithatë, Juventusi tani ka humbur tri ndeshje në gjashtë takimet e tyre të fundit në Ligë të Kampionëve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara