13 lojtarët me më së shumti gola të shënuar në histori, Ronaldo në pozitën e dytë

13:10 | 21 Korrik 2020

Ylli i Juventus-it, Cristiano Ronaldo është duke punuar për të thyer një tjetër rekord që do t’ia mbajë emrin në histori.

Bëhet fjalë për lojtarin me më së shumti gola të shënuar në histori të futbollit, titull të cilin e mban Pele, transmeton portali arbresh.info.

35-vjeçari pavarësisht moshës është në top formë dhe këtë sezon ka shënuar 30 gola në Seria A, derisa kampionati ende s’ka mbaruar.

Këta janë 13 lojtarët me më së shumti gola të shënuar në histori të futbollit:

13.Alfredo Di Stefano – 516 gola

12.Zico – 525 gola

11.Zlatan Ibrahimovic – 542 gola

9.Arthur Friedenreich – 554 gola

9.Ferenc Deak – 554 gola

8.Eusebio – 615 gola

7.Josef Bican – 636 gola

6.Ferenc Puskas – 706 gola

5.Lionel Messi – 716 gola

4.Gerd Muller – 720 gola

2.Romario – 734 gola

2.Cristiano Ronaldo – 734 gola

1.Pele – 767 gola./arbresh.info.

Lajmet më të lexuara