Taksa e solidaritetit rrit tensionin në koalicionin qeverisës

18:02 | 9 Nëntor 2019

Ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier, bëri thirrje për heqjen pagesave të solidaritetit, duke kërcënuar se do të shtojë tensionin në koalicionin qeverisës së kancelares Angela Merkel.

Paraqitur në vitin 1991, si pjesë e përpjekjeve për të financuar rindërtimin e ish-lindjes komuniste, pagesa e solidaritetit vendos një tarifë 5,5% për bizneset dhe të ardhurat individuale të taksapaguesve.

Heqja e plotë e pagesave u bë pjesë e fushatës së Merkelit për zgjedhjet e fundit në vitin 2017.Megjithatë, anëtarët e rinj të koalicionit mes kristian-demokratëve të Merkelit dhe social-demokratëve të qendrës së majtë (SPD), janë kundër shfuqizimit të plotë të pagesës së solidaritetit.

Ministri i Financave Olaf Scholz, anëtar i SPD-së së qeverisë së Merkelit, ka siguruar tashmë mbështetjen e kabinetit për t’i dhënë fund tarifës për 90% të taksapaguesve, por 6,5% të tjerë do të vazhdojnë të paguajnë taksën në një normë më të ulët nga viti 2021, në varësi të të ardhurave të tyre./tch/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara