Shpallja e pavarësisë 100 vjet më parë në ballinën e gazetës vjeneze

08:58 | 28 Nëntor 2020

Shqipëria feston sot 108 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë.

E kur kthehemi 100 vjet pas shohim ballinat e gazetave të asaj kohe që kishin shkruar për këtë ngjarje historike, shkruan portali arbresh.info

Është gazeta vjeneze “Das interessante Blatt” që i ka kushtuar ballinën pikërisht këtij rasti.

Me titull Proklamimi i Pavarësisë në foto shihet Ismail Qemajli pas shpalljes duke puthur flamurin kuqezi, shihet në artikullin e publikuar nga Sylë Ukshini, studiues dhe diplomat.

Revista e ilustruar vjeneze “Das Interessante Blatt” në ballinën e saj kishte botuar një pikturë të bukur dhe shumë domethënës, udhëheqës të krahinave shqiptare dhe përfaqësues të klerit fetar katolik dhe mysliman, me rastin e deklarimit të pavarësisë së Shqipërisë me 28 Nëntor 1912 në qytetin bregdetar të Vlorës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara