Nishani, takimet e lamtumirës, pret diplomatët e huaj

00:22 | 13 Qershor 2017

Bujar Nishani priti ambasadoret e akredituar në vendin tonë në takimin e fundit me ta, përpara se të përfundojë mandatin e Presidentit.

Kreu në detyrë i shtetit, vlerësoi kontributin e secilit prej ambasadorëve në rrugën e Shqipërisë në 5 vitet e fundit, ndërsa cilësoi si vizitën më të veçantë gjatë detyrës së tij si president, atë të Papa Françeskut.

Nishani shprehu gjithashtu keqardhjen për mungesën e përfaqësimit të Shqipërisë në selitë diplomatike të Vatikanit, OSBE dhe Këshillit të Europës.

“Me gjithë vullnetin dhe dëshirën time, Shqipëria ka mbetur fatkeqësisht peng i interesave meskine, deri diku dhe ende e papërfaqësuar në nivel ambasadori në selinë e Shenjtë në Vatikan, në OSBE dhe në Këshillin e Europës, tre seli shumë të rëndësishme për Shqipërinë. I kam siguruar drejtuesit dhe përfaqësuesit e këtyre selive se mungesa e përfaqësimit nga ambasadorët nuk lidhet aspak me një qëndrim politik të Shqipërisë ndaj tyre, por thjesht në aspekte institucionale të Shqipërisë. Besoj dhe shpresoj se kjo çështje do të trajtohet seriozisht nga qeveria e re shqiptare që do të dalë nga zgjedhjet e 25 qershorit dhe pasardhësi im në detyrën e Presidentit të Republikës”, u shpreh Nishani.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara

Të ngjashme