Ndahet nga jeta shkrimtari Kiço Blushi

20:47 | 8 Shkurt 2019

U nda sot nga jeta në moshën 75-vjeçare Kiço Blushi, shkrimtar dhe gazetar i njohur shqiptar.

Ai është babai i ish- deputetit të PS-së, Ben Blushi.

Kiço Blushi lindi në qytetin e Korçës më 23 gusht 1943.

Pas mbarimeve të studimeve për letërsi shqipe dhe ruse filloi punë si redaktor pranë RTSH dhe në 1974 si redaktor në Kinostudion Shqipëria e Re.

Skenari i tij i parë ishte ai i filmit “Çifti i lumtur” në 1975 si bashkautor.

Me skenarin e filmit “Beni ecën vetë” në 1975 u vlerësua me çmimin e Republikës së klasit të tretë.

Blushi ka shkuar 14 skenarë filmash artistik dhe dy skenarë dokumentarësh e filma vizatimorë.

Nga 1991 deri në 2006 ka qenë deputeti i Shqipërisë në Partinë Socialiste.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara