Lleshaj: Policia u monitorua në protesta

15:27 | 15 Maj 2019

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Sandër Lleshaj deklaroi për herë të parë se ndërkombëtarët kanë monitoruar protestat e opozitës dhe kanë qenë në koherencë të të gjitha zhvillimeve, përfshirë edhe asaj të 11 majit e cila degjeneroi në dhunë dhe përplasje fizike.

Në intervistën e dhënë në studion e “Top Show”-t, ministri sqaroi se ata kanë qenë të pranishëm në sallat vrojtuese të Policisë së Shtetit.

“Jo vetëm sipas vlerësimit tim, por sipas vlerësimit të të gjithë atyre profesionistëve ndërkombëtarë, të cilët e kanë ndjekur zhvillimin e protestave dhe mënyrën e menaxhimit të tyre nga policia në mënyrë të drejtpërdrejtë, nga sallat e vrojtimit, është i notës maksimale. Ndërkombëtarët kanë qenë në sallat e vrojtimit, për të gjitha protestat. Këtu flas për misionet e shumta të asistencës dhe ndërlidhjes që janë pranë Policisë së Shtetit”, tha Lleshaj.

Lidhur me akuzat e Enkelejd Alibeajt, se ministri i Brendshëm ka drejtuar protestën e 11 majit nga zyrat e Drejtorisë e Përgjithshme të Policisë, Lleshaj pranoi se ka qenë i pranishëm, por jo në komandë të operacionit.

“Kam qenë në Policinë e Shtetit dhe do të shkoj prap atje kur të ketë ngjarje të kësaj natyre. Do të shkoj, sepse është detyra ime kushtetuese. Nuk kam qenë në drejtim të Policisë së Shtetit, sepse drejtimi bëhet nga salla e operacioneve, në të cilën nuk kam hyrë ndonjëherë. Jo se më ndalohet, por sepse nuk e kam pasur kuriozitetin për të hyrë”, u shpreh më tej ministri i Brendshëm, raporton Tch.

Sandër Lleshaj deklaroi gjatë intervistës se Policia e Shtetit nuk ka pasur dijeni për përdorimin e molotovëve gjatë protestës.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara