Fier, banorët e fshatrave të përmbytura në protestë

13:13 | 16 Shkurt 2017

Rreth 280 familje të fshatrave Darzesë, Povelcë, Levan dhe Hoxharë protestuan paraditen e së enjtes përpara prefekturës së Fierit, pasi nuk kanë marrë dëmshpërblimet e dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet e shkurtit të vitit 2015.

Banesat e këtyre familjeve u përmbytën nga vërshimi i lumenjve Vjosë dhe Seman, duke pësuar dëme të shumta materiale, pa harruar këtu edhe dëmet e konsiderueshme shkaktuar qindra hektarëve tokë të mbjellë me produkte bujqësore.

Banoret thonë se nuk janë dëmshpërblyer në vlerën që ishte përcaktuar nga shteti, pavarësisht se kanë bërë dhjetëra ankesa dhe peticione drejtuar prefekturës dhe qeverisë./T.CH/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara