Artan Hoxha: Koka e bandës Hajri ka takuar një ministër të Ramës për ta ndihmuar në zgjedhje

23:12 | 28 Janar 2020

Artan Hoxha ka publikuar në emisionin Opinion detaje të tmerrshme për “grupin Hajri”, i cili dyshohet se rrëmbyen dhe më pas vranë 49-vjeçarin Jan Prenga.

Artan Hoxha: Në vitin 2016, në fund të vitit 2016, ke parasysh në 2017 kishe zgjedhje…Në Shqipëri ishte në pushtet koalicioni i majtë një oficer i një misioni të huaj i atashuar në Shqipëri  përmes një kolegu me kërkon një takim për kafe. Në takim gjatë bisedës që u fol për kanabisin e nuk e di çfarë ishte papritur në atë moment me nxjerrë dy foto në një format A4 të printuara në pamje të dobëta që të mos dukej qartë cilësia… Më thotë gjatë regjistrimit që i kishin bërë një grupi kriminal shqiptar që po kërkohej për llogari të italianëve ata kishin vendosur teknikë  në lokalin ku është bërë takimi, pajisje përgjimi  dhe objektet e përgjimit të tyre ishin Altin Hajri, i cili ishte shpall në kërkim në 28 tetor të 2015-ës  dhe në 6maj të 2016-ës u hoq nga kërkimi… Interpoli e hoqi nga lista e kërkimit… Ne tha i vumë pajisjet atje dhe aty na rezultoi  se në takim ishte një nga vëllezërit Hajri një ministër i qeverisë Rama  dhe një politikan tjetër shumë i rëndësishem… Takimi po behej për të ndihmuar në fushatën elektorale të vitit 2017.

Çfarë ka ndodhur

Policia njoftoi këtë të martë se 49-vjeçari, Jan Prenga humbi jetën gjatë kohës që rrëmbyesit e tij do ta transportonin në resortin Golden në Shijak, pasi e morën me forcë në rrugën London, në Kamëz. Policia thotë se autorët e rrëmbimit dhe vrasjes janë Bajram Hajri dhe dy djemtë e tij Leonard Hajri dhe Elton Hajri, si dhe dhe Olsi Turja. Të katërt u arrestuan në një operacion të zhvilluar të hënën nga RENEA.Në kërkim është shpallur Altin Hajri, pronar i resortit, ku dyshohet se u mbajt trupi i viktimës, përpara se të zhdukej. Hetimet kanë zbardhur edhe shkaqet e rrëmbimit të Jan Prengës. Policia tha se ai ka ardhur si pasojë e një konflikti që një nga vëllezërit e viktimës ka pasur me organizatorët dhe rrëmbyesit, për shkak të disa konflikteve kriminale në Britaninë e Madhe./ Opinion.al

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara