A do e padisë Macroni Edi Ramën për shpifje?

08:53 | 25 Tetor 2019

Shqipëria dështoi të merrte një përgjigje pozitive nga Këshilli i Europës për hapjen e negociatave me BE. Një ditë pas mbledhjes së Këshillit, presidenti i Francës , Emannuel Macron në një dalje për mediat u shpreh se ndryshe nga Maqedonia e Veriut, për Shqipërinë kishte disa vende kundër çeljes së negociatave.

Ndërkohë, kjo deklaratë u interpretua në mënyra të ndryshme nga palët politike në vendin tonë, ku opozita shprehet se qeveria nuk i plotësoi kushtet, ndërsa mazhoranca deklaron se problemi nuk qëndron tek Shqipëria, por te debati mes vendeve të BE.

Lidhur me këtë çështje, ka reaguar edhe nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili i cili shprehet se dje kryeministri Edi Rama, teksa fliste për negociatat nxori si gënjeshtar presidentin francez. Emannuel Macron. Duke u nisur nga kjo deklaratë, Vasili shtron pyetjen nëse Macron do ta padisë kryeministrin për shpifje.

Postimi i Vasilit

Skandali. A do ta padise Makroni Edi Ramen per shpifje???

Dje Edi Rama ne menyre te pacipe dhe plotesisht i vendosur ne zanatin e genjeshtarit ordiner,pa qene hiç fare prezent ne tavolinen ku diskutoheshin negociatat,duke u perpjekur te nxjerre genjeshtar Presidentin Makron tha:

“Nuk ka patur një shumicë vendesh kundër Shqipërisë, ka patur vetëm dy vende kundër Shqipërisë:Holanda dhe Damimarka.”

Presidenti Makron shume qarte,me ze dhe me figure deklaroi se nje shumice vendesh ishin kunder Shqiperise.Ja deklarata e Presidentit Makron:

“Dje dëgjova disa fjalë se ne pothuajse arritëm uninamitet për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. nuk është e vërtetë. Padyshim, aty kishte një shumicë te gjere që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat, por shumica e shteteve ishin kundër Shqipërisë”.

A do ta padise per shpifje Presidenti Makron kete Edi Ramen??

Sigurisht qe jo.Askush nuk e ka kohen teper qe te merret me nje te marrë.

Ne jemi te detyruar,sigurisht nga halli,sepse na ka mbetur i marri ne dere.

Megjithate shiheni edhe nje here ne VIDEO deklataten e Presidentit Makron edhe me titra shqip bile,qe te bindeni se cfare genjeshtari ordiner kryeminister kemi ne me kete biçimin Edi Ramen./Opinion.al

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara