Policia arreston Loredanën akuzohet për vjedhjen e 900.000 frangave zvicerane!

09:21 | 8 Maj 2019

Policia zvicerane ka arrestuar reperen e njohur kosovare, Loredana Zefi.

Autoritetet e drejtësisë kanë konfirmuar se ajo dyshohet për mashtrim. Loderana është prangosur në shtëpinë e saj në Luzern të Zvicres.

“Prokuroria e Luzernit ka nisur një hetim për mashtrim,” thotë zëdhënësi Simon Kopp për 20 minuten. Për Loredana Zefi aplikohet prezumimi i pafajësisë, raporton 20 minuten përcjell portali arbresh.info.

Reperja dhe vëllai i saj i madh thuhet se kanë zhvatur vajzën Petra Z. * (52) dhe bashkëshortin e saj Hans * (53) me një shumë të madhe parash mbi 900,000 franga zviceriane: “Më kanë mashtruar, shantazhuar, detyruar dhe kërcënuar”, thotë Petra Z për 20 minuten.

Në pranverë të vitit 2018, gruaja Valais paraqiti një ankesë me policinë në Brig kundër Loredana Zefit dhe vëllait të saj. Akuzat kundër vëllait të Loredanës u hodh poshtë. Arsyeja: Pagesat u bënë vullnetarisht. Përveç kësaj, Petra Z. kishte shpërfillur masat themelore parandaluese.

Para dy vitesh, kamarieria kishte takuar një njeri në internet, të cilit i kishte nxitur 87,000 franga për një operacion të dyshuar. Kredia u rrit në 200,000 franga. Por ajo nuk i ktheu paratë. Në vend të kësaj, pak muaj më vonë, një grua e re erdhi tek Petra Z., duke  u paraqitur si avokat dhe duke ofruar kthimin e parave me mjete ligjore.

Brenda pak muajsh, thuhet se avokati i dyshuar ka arritur të tërheqë Petra Z. dhe burrit të saj nga xhepi i 700,000 franga. Për këtë ata ishin në borxh ndaj të afërmve dhe miqve.

Hulumtimi i 20 minuten tregon: se  Petra Z ka thënë se:

“Loredana dhe vëllai i saj Berati kanë marrë gjithçka nga ne, paratë tona, banesat tona. Petra Z. “Për shkak të saj, kam dashur të vras ​​veten.” / arbresh.info/
Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara