Pija shëruese nga hithrat

23:28 | 11 Gusht 2017

Kjo pije e përgatitur në shtëpi ndihmon kundër ulcerës në lukth dhe zorrë, te sëmundjet e veshkave, problemet me eshtra… Janë të shumta vetitë shëruese të hithrave, bimë të cilat që nga lashtësia përdoren për qëllime mjekësore.

Përpos përgatitjes së salcave dhe lëngjeve, nga hithrat mund ta përgatitni edhe një pije tepër shëruese. Përzieni 10 lugë gjethesh dhe rrënjë të hithrave, 1 lugë pelin, 1 lugë kokrra të shtypura të dëllinjës dhe 2 lugë kokrra të dellit. Këtë përzierje vendoseni në 1 litër venë të zezë dhe lëreni që të qëndrojë për 12 orë. Më pas aty shtoni edhe 4 lugë mjaltë dhe ziejeni rreth gjysmë ore. Verën e zier mbulojeni dhe lëreni që të ftohet. Merreni nga një lugë të kësaj vere të ftohur, para buke

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara