Oscar 2020: Shikueshmëria në nivelin më të ulët ndër vite

21:31 | 10 Shkurt 2020

Audienca e drejtpërdrejtë e televizionit amerikan për Oskarët ra në një nivel të ulët gjatë natës së shfaqjes.

Afërsisht 23,6 milion shikues janë akorduar në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, sipas transmetuesit amerikan ABC, duke cituar Neilsen, transmeton portal arbresh.info

Vlerësimet ranë ndjeshëm nga viti i kaluar kur 29.5 milion njerëz shikuan, mes një rënie të gjerë në industrinë e shikimit linear të TV.

Filmi “Paraziti” i Koresë Jugore ka bërë historinë, duke u bërë filmi i parë i huaj që fitoi çmimin kryesor.

Renee Zellëeger fitoi aktoren më të mirë për interpretimin e Judy Garland në Judy. Joaquin Phoenix u zgjodh aktori më i mirë për Joker.

Megjithë rënien e vlerësimeve, Oskarët, i cili nuk ka asnjë mikpritës për vitin e dytë që kandidon, mbetet shfaqja  më e shikuar në botën kinematografike.

Ceremonitë e tjera të çmimeve, përfshirë çmimet Emmy, Golden Globes dhe Grammys, gjithashtu humbën shikuesit këtë vit.

Numri i personave që shikuan live Emmy Awards 2019 ranë me 32%. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara