Ndahet nga jeta muzikanti i famshëm afrikan

18:55 | 22 Maj 2020

Këngëtari Mory Kanté, i cili ndihmoi muzikën afrikane të depërtojë në audiencat botërore me hitet si Yéké Yéké, ka ndërruar jetë në Guine.

Kanté vdiq në një spital në kryeqytetin Conakry, në moshën 70-vjeçare, bën të ditur djali i tij Balla Kanté për agjencinë e lajmeve AFP, transmeton portali arbresh.info.

Vdekja e tij ishte rezultat i problemeve shëndetësore të patrajtuara, tha ai.

“Ai vuante nga sëmundje kronike dhe shpesh udhëtoi në Francë për trajtim, por kjo nuk ishte më e mundur me koronavirusin”, shtoi ai.

“Ne pamë që gjendja e tij të përkeqësohej me shpejtësi, por unë përsëri isha i befasuar sepse ai do të kishte kaluar kohë shumë më të këqija”.

Lindur në një familje të famshme të “griots” – muzikantë dhe tregimtarë të Afrikës Perëndimore – ai ishte mbiquajtur “griot elektronik”, dhe ishte njohur si një lojtar i dalluar i kora – një harpa e Afrikës Perëndimore.

Kënga e tij Yéké Yéké u bë një hit i madh në fund të viteve 1980 dhe u remiksua gjerësisht./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara