Disney shtyn publikimin e tre filmave të mëdhenj

09:49 | 25 Korrik 2020

Walt Disney ka shtyrë publikimin e tre filmave të mëdhenj, duke i shkaktuar edhe një goditje operatorëve kinematografikë për shkak të pandemisë.

Filmat Avatar dhe Star Wars janë shtyre për një vit, kurse Mulan është hequr nga interinari tërësisht, transmeton portali arbresh.info.

Mulan, tashmë i shtyrë për shkak të mbylljes së kinemave ishte paraparë të shfaqej në fund të muajit gusht.

Rritja e numrit të rasteve në SHBA dhe ndikimi global në prodhimin e filmave ka detyruar të bëhen ndryshime.

“Është e qartë se asgjë nuk mund të ndalet kur bëhet fjalë se si lëshojmë filma gjatë kësaj krize globale shëndetësore”, tha një zëdhënës i Disney.

“Sot kjo do të thotë të ndalojmë planet tona të lëshimit për Mulan ndërsa vlerësojmë se si mund ta sjellim më efektivisht këtë film në audiencë në mbarë botën”.

Lajmet që publikimi i tre filmave kryesorë të Walt Disney do të vonohet ose shtyhet është një goditje e re për operatorët e kinemasë që po luftojnë mes pandemisë.

Kishte shpresë se Mulan mund të nxiste një rikthim të fundvitit në kinema. Vazhdimi i Avatar tani është vendosur të debutojë në kinema në dhjetor 2022, dhe filmi tjetër Star Wars në dhjetor 2023./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara