ASAP Rocky nuk do të vuajë dënimin me burg pasi Trump intervenoi për të

17:04 | 14 Gusht 2019

Reperi ASAP është shpallur fajtor për sulme të mërkurën nga një Gjykatë Suedeze, por artisti fitues i Çmimit ‘Grammy’ nuk do të përballet më me burg.

Reperit 30-vjeçar iu dha një dënim me kusht dhe u urdhërua të paguante gjithsej 12.500 koronë (1,307 dollarë) në kompensim pasi gjykata konstatoi se sulmi nuk ishte ‘i një natyre kaq serioze’ për të garantuar kohën shtesë pas hekurave.

ASAP Rocky, me emrin e vërtetë Rakim Mayers, ishte mbajtur tashmë në një burg të Stokholmit për një muaj pasi ai dhe truprojat e tij u akuzuan se rrahën një 19-vjeçar, Mustafa Jafari, në kryeqytet më 30 qershor.

Mayers kishte kërkuar vetë-mbrojtje dhe pretendoi se ai u përpoq të shmangte një konfrontim me dy burra për të cilët ai tha se po ndiqnin me këmbëngulje rrethimin e tij.

Sidoqoftë, në aktvendimin e saj, Gjykata e Rrethit të Stokholmit tha se pretendimet e interpretuesit për vetëmbrojtje ishin refuzuar.

‘Të pandehurit kanë pohuar se kanë vepruar në vetëmbrojtje. Bazuar në deklaratat e dy dëshmitarëve, gjykata konstaton se të pandehurit nuk ishin subjekt i një sulmi kriminal aktual ose të afërt’, tha kryetari i trupit gjykues, Per Lennerbrant.

‘Prandaj, ata nuk ishin në një situatë kur ata kishin të drejtë të përdorin dhunën në vetëmbrojtje. As nuk mund ta kishin kuptuar veten se ishin në një situatë të tillë’.

Prokurorët i kërkuan gjykatës që të dënojë kryetarët e bashkive dhe ta dënojë atë me së paku gjashtë muaj burg, por gjyqtari anoi kundër mocionit.

Lajmet për burgosjen e tij fillestare pas incidentit zemëruan fansat dhe madje tensionuan marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe Suedisë.

Rasti tërhoqi vëmendjen e të famshëmve amerikanë si: Kim Kardashian-West, dhe të artistëve të tjerë përfshirë Sean ‘Diddy’ Combs dhe Justin Bieber. Një fushatë e mediave sociale, #JusticeForRocky, filloi të bëjë presion për lirimin e tij.

Presidenti Trump ndërhyri në emër të reperit ndërsa ishte në burg, dhe thirri kryeministrin suedez Stefan Lofven, duke ofruar që personalisht të garantojë lirimin me kusht.

Trump madje shkoi deri aty sa të paralajmëronte vendin për ‘pasojat negative’ nëse nuk do të pranonin kërkesat e tij për lirimin e kryetarëve.

Si përgjigje, kryeministri suedez Stefan Löfven këmbënguli se “Qeveria nuk lejohet dhe nuk do të përpiqet të ndikojë në procedurat ligjore”, dhe tha se reperi nuk bënte përjashtim për trajtim special vetëm sepse ai është i famshëm.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara