Vaj ulliri dhe lule kamomili, ideale për këtë problem shëndetësor

22:04 | 12 Shtator 2019

Një përzierje e vajit të ullirit me lulet e kamomilit është ideale për të pastruar enët e gjakut.

Në bazë të studimeve vihet re se kamomili ka veti parandaluese në rritjen e sheqerit në gjak.

Si të përgatisim vajin me lule kamomili:

Mjafton të keni disa lule kamomili, ndoshta një vazo, dhe hidhini gjysmë litër vaj ulliri.

Me ndihmën e një luge përzieni përbërjen, në mënyrë që lulet të jenë të zhytura plotësisht në vaj.

Më pas e mbyllim kavanozin me kapak dhe duhet ta vendosim në një vend me dritë.

Përbërjen do ta lini kështu për dy javë, në këtë mënyrë lulet e kamomilit do të kenë lëshuar të gjitha enzimat e tyre tek vaji i ullirit.

Këshillohet që të konsumohet një lugë gjelle esëll në mëngjes, deri sa ta mbaroni të gjithën.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara