Ushqimet vegjetariane që kanë hekur më shumë sesa mishi

14:43 | 11 Shtator 2018

Sipas Institutit të Shëndetit rekomandohet që njeriu të konsumojë të paktën një sasi të konsiderueshme të hekurit në ditë.

Meshkujt nuk e kanë të nevojshme këtë mineral, sa gratë, sidomos ato shtatzënë dhe ato që ushqejnë fëmijët me qumësht gjiri, transmeton portali arbresh.info

Hekuri nuk konsumohet vetëm përmes mishit, por edhe përmes shumë perimeve.

Më poshtë mund të gjeni listën e këtyre ushqimeve:

Spianqi

Brokoli

Thjerrëzat

Patatet

Farat e susamit

Tofu dhe

Djathi./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara