Ushqimet më të mira për hormonet sipas moshës tuaj

23:25 | 19 Janar 2020

Nivelet e hormoneve mund të kenë një ndikim të madh në trupin tuaj dhe mënyrën se si ndiheni.

Në fakt, ato kontrollojnë çdo gjë, nga oreksi juaj deri tek epshi, dhe pavarësisht rolit të madh që hormonet luajnë në shëndetin tonë të përgjithshëm, është gjithashtu mjaft e lehtë për t’i hedhur ato në një çrregullim të vërtet.

Në 20-at tuaj: Kanella është e lidhur me shumë efekte të fuqishme të balancimit të hormoneve. Çokollata e zezë është treguar të reduktojë nivelet e kortizolit. -Salmoni përmban acide yndyrore omega-3 që ulin prodhimin e androgjenit. Androgjenet janë një lloj hormoni që stimulon prodhimin e sebumit në lëkurë dhe aknet. -Çaj jeshil ndihmon në ngritjen e nivelit të epinefrinës, një hormon që mund të ndihmojë në sigurimin e energjisë shtesë gjatë stresit.

Në 30-at tuaj: -Vezët përmbajnë një sasi të mirë të vitaminës D, një hormon që është i rëndësishëm për shumë aspekte të shëndetit. -Avokado është i lartë me omega 3 thelbësore për prodhimin e shumë hormoneve të rëndësishëm në trup. -Kale është e ngarkuar me mikronutriente dhe pronat promovuese te shëndetit. -Arra braziliane janë të pasura me lëndë ushqyese si seleni një mineral që luan një rol thelbësor në prodhimin e hormoneve tiroide.

Në 40-at tuaj: -Fara lini janë efektive sa një terapi zëvendësuese hormonale në uljen e disa simptomave të menopauzës. -Kosi është i lartë në kalcium, një mineral i rëndësishëm kur bëhet fjalë për shëndetin e kockave. -Kuinoa është e lartë në brat dhe proteinat, dy lëndë ushqyese të rëndësishme që janë treguar të reduktojnë nivelet e urisë dhe balancojnë hormonet./observer/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara