Ushqimet e vetme që duhet të hani këto kohë për të shmangur gripin

07:23 | 12 Janar 2019

Nuk ekziston asnjë truk magjik për t’i shpëtuar zemërimit të sezonit të dimrit, megjithatë ndjekja e një regjimi të shëndetshëm ushqimor mund të ndihmojë me siguri për të parandaluar gripin sezonal dhe sëmundjet virale.

Nga çaji i zi, kosi dhe portokajt, këto janë ushqimet që kanë fuqi mbrojtëse kundër gripit. Ja një udhëzues i shpejtë për ushqimin që duhet të përfshini në dietën tuaj të rregullt për të parandaluar gripin dhe të ftohtin.

Çaji i zi: Çaji i zi i përgatitur me xhenxhefil, limon dhe erëza ndihmon në mbrojtjen e trupit kundër të ftohtit dhe gripit. Një hulumtim në Universitetin e Pisas gjithashtu tregoi se njerëzit që pinin pesë gota çaj të zi në ditë për 2 javë kishin përmirësuar sistemin imunitar të qelizave T për të nxjerrë 10 herë më shumë infeksionin e virusit të gripit.

Perimet me gjethe jeshile: Perimet si spinaqi, brokoli, lakra ndër të tjera janë një burim i pasur i vitaminave si A, C dhe E. Këto perime sezonale e të freskëta nxisin imunitetin dhe mbrojnë trupin nga gripi dhe i ftohti.

Hudhra: Përveç shtimit të aromës në ushqim, hudhra i siguron trupit disa përfitime shëndetësore. Konsumimi i 3-4 thelpinj hudhre të papërpunuar çdo mëngjes rrit imunitetin dhe ndihmon në mbajtjen në kontroll të infeksioneve virale . Është gjithashtu një agjent shumë efikas antibakterial, antimykotik dhe antiviral që parandalon infeksionet mikrobike në trup.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara