Uleni tensionin e gjakut në vetëm 10 sekonda

10:10 | 18 Dhjetor 2016

Presioni i lartë i gjakut është një problem shëndetësor i cili prek shumë njerëz dhe shpesh rrezikon edhe jetën e tyre.

Tensioni i lartë i gjakut është një vrasës i heshtur. Parandalimi i tij, përveç medikamenteve, mund të rregullohet edhe me disa përbërës që gjenden në kuzhinën tuaj.

Konsumimi i këtyre dy përbërësve ndihmon shumë në trajtimin e këtij problemi shëndetësor.

Kanella

Disa studime kanë treguar se presioni i lartë i gjakut reduktohet me me përdorimin e kësaj erëze të njohur dhe aromatike, kanella. Nëse shtoni një gjysmë luge çaji në dietën tuaj të përditshme, do të jetë shumë e lehtë për ju të kontrolloni tensionin e lartë të gjakut.Për një efekt të menjëhershëm, merrni pak kanellë në gojë dhe gëlltiteni atë.

Hudhra

Ky përbërës i shëndetshëm zvogëlon menjëherë presionin e gjakut. Hudhra vepron në enët e gjakut duke i  relaksuar dhe zgjeruar ato, duke bërë që gjaku të qarkullojë më lehtë.Për një veprim të menjëhershëm dhe uljen në çast të  presionit të gjakut, hani një thelpi hudhër të freskët me një fetë bukë ose mund ta shtoni atë në sallatë dhe ta konsumoni në këtë formë./shije.al

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara