Tri ushqimet që e shkatërrojnë testosteronin

23:57 | 14 Maj 2019

Megjithatë, përderisa ka ushqime të caktuara të cilat ju ndihmojnë të prodhoni më shumë testosteron, ka disa tjera të cilat jua shkatërrojnë atë,dhe ato janë.

Alkooli
Një gotë birrë mund t’ju duket si asgjë dhe madje mundeni edhe ta shijoni atë në maksimum. Por, nëse nivelet e larta të hormoneve i keni prioritet, atëherë duhet ta ulni sasinë e alkoolit që e konsumoni.Të njëjtat endorfine të cilat lirohen gjatë konsumimit të alkoolit, pra që ju bëjnë të ndiheni mirë, janë kimikale përgjegjëse për shkatërrimin e nivelit të testosteronit.Fatkeqësisht, kjo nuk është e vetmja – të gjitha kaloritë e alkoolit kontribuojnë që ju të shtoni peshë shpejt dhe kjo jua ulë testosteronin edhe më shumë.

Produktet e sojës
Fatkeqësisht për adhuruesit e sojës, lidhja mes sojës dhe testosteronit është e mbushur me konflikt shkencor. Studime të shumta kanë treguar se soja e zvogëlon numrin e spermatozoideve dhe e zvogëlon testosteronin.

Pijet me sheqer
Kjo i përfshin edhe ëmbëlsirat e ndryshme, megjithatë kënaçet me pije të gazuara janë më të dëmshmet! Një studim nga Universiteti i Oksfordit u kishte dhënë 75 meshkujve nga 75g dozë sheqer të pastër. Mesatarisht meshkujt kishin pasur 25% rënie të testosteronit/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara