Studimi zbulon të dhëna të panjohura të COVID-19 në tru

16:34 | 28 Maj 2020

Një studim i studiuesve të Universitetit të Cincinnati dhe katër institucioneve italiane që rishikojnë simptomat neurologjike te pacientët me COVID-19 mund të hedhin dritë detaje mbi ndikimin e virusit në sistemin nervor qendror.

Gjetjet, të botuara në revistën Radiology, zbulojnë se gjendja e ndryshuar mendore dhe goditja në tru janë simptomat më të zakonshme neurologjike te pacientët me COVID-19, për të cilët autorët thonë se mund të ndihmojnë mjekët të vërejnë “flamuj të kuq” më herët, transmeton portali arbresh.info

“Studimet kanë përshkruar spektrin e tipareve të imazheve të gjoksit të COVID-19, por vetëm disa raporte rastesh kanë përshkruar gjetjet e lidhura neuroimaguese të shoqëruara me COVID-19”, thotë autori kryesor Abdelkader Mahammedi, MD, asistent profesor i radiologjisë në UC dhe një neuroradiolog UC Health . “Deri më tani, ky është studimi më i madh dhe i parë në letërsi që karakterizon simptomat neurologjike dhe tiparet neuroimaguese në pacientët me COVID-19. Këto modele të zbuluara rishtazi mund të ndihmojnë mjekët më mirë dhe më shpejt të njohin shoqatat me COVID-19 dhe ndoshta të ofrojnë ndërhyrje më të hershme. ”

Studiuesit në këtë studim kanë hetuar simptomat neurologjike dhe gjetjet e imazheve te pacientët nga tre institucione kryesore në Itali: Universiteti i Brescia, Brescia; Universiteti i Piemonte Lindore, Novara; dhe Universiteti i Sassari, Sassari. Italia ishte epiqendra e dytë e përhapjes së COVID-19, duke rezultuar në mbi 30,000 vdekje.

Studimi përfshinte imazhe nga 725 pacientë të shtruar në spital me infeksion të konfirmuar COVID-19 prej datës 29 shkurt deri me 4 Prill.

Nga këto, 108 (15%) kishin simptoma serioze neurologjike dhe iu nënshtruan imazhit të trurit ose shpinë. Shumica e pacientëve (99%) kishin skanime të trurit, ndërsa 16% kishin imazhe me CT në kokë dhe qafë dhe 18% kishin MRI të trurit. Hetuesit zbuluan se 59% e pacientëve raportuan një gjendje të ndryshuar mendore dhe 31% pësuan goditje në tru, të cilat ishin simptomat më të zakonshme neurologjike. Pacientët gjithashtu pësuan dhimbje koke (12%), konfiskim (9%) dhe marramendje (4%), midis simptomave të tjera. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara