Studimet e fundit: Pranvera dhe vera ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit

10:39 | 26 Mars 2020

Ka disa javë që bota është duke u përballur me pandeminë Covid 19.

Përhapja e saj është e shpejtë ndërsa ende nuk është gjetur ilaç që ta mund atë.

Por, studimet e fundit tregojnë  se pranvera dhe vera mund të sjellin një rënie të transmetimeve, shkruan independent, transmeton arbresh.info.

Aty thuhet se moti i ngrohtë mund ngadalësoj përhapen e koronavirusit.

“Moti i ngrohtë mund të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit , sugjerojnë hulumtimet, megjithëse shkencëtarët kanë paralajmëruar ndryshimin e stinëve nuk do të ndalojnë vetë pandeminë në vetvete. Studime të shumta të hershme tregojnë se Covid-19 mund ta ketë më të vështirë transmetimin midis njerëzve gjatë verës sesa në dimër”, thuhet aty.

Në lajm thuhet se në vendet më të ngrohta amerikane ne si Arizona, Texas dhe Florida nuk ka shpërthim të koronavirusit si në vendet më të ftohta si Washington dhe New York./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara