Simptomat e mëlçisë së sëmurë dhe mënyra më e lehtë për ta kuruar

22:48 | 1 Dhjetor 2019

Mëlçia është organ shumë i rëndësishëm në trup, pasi kryen edhe funksione të ndryshme, si djegia e dhjamit, shkarkon toksinat dhe pastron trupin.

Funksionimi i saj i rregullt është shumë i rëndësishëm për trupin, prandaj edhe duhet kujdes shumë për funksionimin e saj, transmeton portal arbresh.info

Për një mëlçi të rregullt duhet të konsumoni ushqime të shëndetshme dhe të hiqni dorë nga ushqimet e shpejta.

Pija që sjell portal arbresh.info për ju ndihmon edhe në:

Pastrimin e gjakut
Rikuperimin e mëlçisë
Forcon imunitetin
Detoksifikon trupin
Parandalon inflamacionin dhe infeksionin
Parandalon kancerin
Përmison metabolizmin
Redukton sheqerin dhe kolesterolin në gjak
Jep efekte të mira në lëkurë

Përbërësit:

2 limona
1 kastravec
1 grusht majdanoz
200 ml ujë

Të gjithë përbërësit i vendosni në blender dhe pijen e konsumoni 1 ose 2 herë në ditë. Pushoni 1 javë dhe më pas përsërisni trajtimin.

Sëmundja e mëlçisë është një term i përgjithshëm që i referohet çdo gjendje që prek mëlçinë tuaj. Këto kushte mund të zhvillohen për arsye të ndryshme, por të gjitha ato mund të dëmtojnë mëlçinë tuaj dhe të ndikojnë në funksionin e saj.

Simptomat e sëmundjes së mëlçisë ndryshojnë, në varësi të shkakut themelor. Sidoqoftë, ekzistojnë disa simptoma të përgjithshme që mund të tregojnë një lloj sëmundjeje të mëlçisë.

  • Lëkura e verdhë
  • Urina e errët
  • Lëkurë e zbehtë ose e errët
  • Dhimbje te nyjet e këmbëve
  • Fryerje në stomak
  • Marrëmendje
  • Vjellje

Të tjera probleme që sjell sëmundja e mëlçisë janë:

Hepatiti – infeksion viral i mëlçisë. Shkakton inflamacion dhe dëmtim të mëlçisë, duke e bërë të vështirë funksionimin e saj.

Sëmundja e mëlçisë yndyrore – Grumbullimi i yndyrës në mëlçi mund të çojë në sëmundje të mëlçisë yndyrore.

Sistemi imunitar – trupi humb forcën edhe energjinë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara