Si të lehtësoni dhimbjet e shpinës dhe dhimbjen e nervit shiatik me një top tenisi

23:03 | 9 Tetor 2019

Nervi shiatik është nervi më i madh në trupin e njeriut dhe kur acarohet shkakton dhimbje të forta, të shoqëruara shpesh nga ngurtësi, mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe vështirësi në lëvizje.

Shkaqet më të shpeshta të dhimbjes së nervit shiatik janë hernia diskale. Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se si të lehtësoni dhimbjen e nervit shiatik me një top tenisi.

Masazhimi i muskujve me ndihmën e një top tenisi është një teknikë e thjeshtë që zvogëlon tensionin e muskujve dhe lehtëson dhimbjen. Kjo metodë gjithashtu ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe lejon ushqyesit të arrijnë në zonën e prekur nga dhimbja. Gjatë masazhit topi i tenisit shtyp në pika specifike të muskujve, duke zvogëluar tensionin dhe ngurtësinë e muskujve, si dhe përmirëson lëvizshmërinë dhe dhimbjen.

Shtrihuni në një tapet dhe vendoseni topin e tenisit nën muskulin e vitheve, ku ndjeni dhimbjen. Ngrini njërën këmbë në ajër, duke mbajtur këmbën tjetër, krahët dhe shpinën në dysheme.

Nëse ndjeni që dhimbja ndalet, përsëriteni ushtrimin pas disa sekondash. Nëse dhimbja është e fortë, mos e praktikoni ushtrimin. Për të shijuar përfitimet e kësaj teknike, ju gjithashtu mund të rrëshqitni topin mbrapa dhe mbi zonën e prekur nga dhimbja./monitor/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara