Si ta mbani larg migrenën

10:44 | 8 Nëntor 2018

Zakonet tuaja të të ngrënit gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në statusin e shëndetit tuaj.
Nëse doni të mbani nën kontroll sulmet e migrenës, përpiquni të ndiqni këto rregulla të thjeshta:

 

– Qëndroni të hidratuar! Dhimbjet e kokës nga dehidrimi mund të shfaqen pas djersitjes ekstreme ose për shkak të diarresë dhe/ose të vjellave. Ato mund të shfaqen së bashku me simptoma të tilla si marramendje, lodhje dhe një rrahje të shpejtë të zemrës.

Mos harroni të pini të paktën 8 gota ujë në ditë për t’u siguruar që trupi juaj është duke funksionuar siç duhet.

 

– Mos i kapërceni vaktet! Në vend të kësaj, mund të hani mini vakte 5-6 herë në ditë. Kjo do të parandalojë një dhimbje koke për shkak të urisë.

– Merrni vitamina dhe minerale! Konsumi i ulët i acidit folik, magnezit, hekurit, bakrit, vitaminave D, B2, B6 dhe B12 mund të çojë në dhimbje koke të forta. Për të ruajtur një ekuilibër të makro dhe mikro-elementeve në trupin tuaj, mund të blini suplemente vitaminash.

– Hani më shumë fruta, perime dhe bishtajore! Ato përmbajnë estrogjene natyrore që neutralizojnë efektet negative të estrogjenit që prodhon trupi ynë. Është veçanërisht e dobishme për gratë që vuajnë nga migrena gjatë periodave të tyre.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara